Najnovšie inzeráty: 144

Kategorie: Taxi novinky

Vykázané alternatívne taxíky sa vracajú

Vykázané alternatívne taxíky sa vracajúSpoločnosť Uber sa po ročnej pauze vracia na Slovensko. "Dostávajte výplatu týždenne za to, že pomôžete našej komunite cestujúcich s odvozom po meste. Buďte svojím vlastným šéfom a dostávajte výplatu za jazdenie vo forme cestovného podľa vlastného rozvrhu," takto láka vodičov na svojom webe.

Nové pravidlá

Nové pravidlá, ktoré od apríla začali platiť pre všetkých taxikárov, bude teda musieť dodržiavať aj Uber. Novela zákona reaguje na novú situáciu na trhu a tradiční taxikári by sa už nemuseli cítiť znevýhodnení. Zákon vytvoril právny základ pre fungovanie aplikácií. Aplikácie budú po novom využívať aj dispečing. Cena už nemusí byť určená len na základe taxametra, ale aj na základe digitálnej platformy, teda prostredníctvom aplikácie, ktorá nahradí taxameter, a môže byť známa vopred.

Taxikári fungujúci na základe aplikácií nemusia spĺňať podmienku odbornej spôsobilosti, musia mať však preukaz vodiča taxislužby. Na jeho získanie bude potrebné, aby dosiahli určitý vek – minimálne 21 rokov, a musia mať tiež trojročnú prax. Tak to bolo aj doteraz. Okrem toho taxikári budú musieť mať na streche označenie – žlté svietidlo s nápisom TAXI a každé vozidlo musí byť označené aj na predných pravých a ľavých dverách.

Vypnutie Uberu v Bratislave, teda v meste, kde zatiaľ aplikácia na Slovensku fungovala, sklamalo mnohých fanúšikov tejto taxislužby, dá sa preto očakávať, že starí klienti sa do taxíkov populárnej taxislužby vrátia.

„Pre samotný Uber je slovenský trh z globálneho pohľadu nevýznamný. Na druhej strane predovšetkým zahraniční turisti a manažéri sú na Uber zvyknutí a určite ocenia ponuku jeho služieb na Slovensku,“ vraví analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak. Počet zákazníkov Uberu bude podľa neho na Slovensku postupne rásť, a to predovšetkým v ekonomicky silnej Bratislave. Do Bratislavy by sa mala koncentrovať väčšina vodičov. Uber by preto podľa Tomčiaka mohol ohroziť predovšetkým pozíciu bratislavských taxikárov, v menších mestách bude ponuka služieb Uberu obmedzená.

„Pokiaľ ide o fungovanie Uberu v Českej republike, darí sa mu zvyšovať počet prepravených zákazníkov a svoju pozíciu v strednej Európe upevňuje. Kvôli protestom taxikárov a českej legislatíve však nie je nástup Uberu až taký silný ako napríklad v USA. Je tiež dôležité uviesť, že vznikajú konkurenčné projekty a aj klasickí taxikári sa začali prispôsobovať. Takýto vývoj je určite veľmi priaznivý pre zákazníkov, keďže sa zvýšila kvalita služieb a ceny sa znížili. Tento trend bude pokračovať aj naďalej,“ myslí si Tomčiak.

 

Celý článok:

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/508650-vykazane-alternativne-taxiky-sa-vracaju/

print Formát pre tlač

Komentáre


Neboli pridané žiadne komentáre.