Najnovšie inzeráty: 151

Kategorie: Taxi novinky

Ľudia hlásia málo áut u Uberu aj Boltu. Ten sa sťažuje na pomalý štát

Ľudia hlásia málo áut u Uberu aj Boltu. Ten sa sťažuje na pomalý štátFirma nekomentovala, koľkých šoférov sama zablokovala. Jej predstaviteľ vysvetľuje chýbajúce doklady pre šoférov byrokraciou. Ľudia začali v Bratislave hlásiť predĺžené čakanie na odvoz cez digitálnu platformu Bolt, respektíve úplne nedostupné voľné vozidlá a nevybavené objednávky. Nedostatok kapacít má po opätovnom štarte aj Uber. Čo môže za súčasný stav? Nedostatok šoférov, chýbajúce doklady alebo pomalé úrady? Padali už aj pokuty?

Šoférov mali vypínať

Think-tank s názvom Inštitút pre dopravu a hospodárstvo (IDH) už pred dvomi týždňami upozornil, že nie všetci vodiči dodržiavajú zákon, ktorý zakotvil pôsobenie digitálnych platforiem medzi paragrafy – aj ich autá musia mať označenie „taxi“ a šoféri potrebujú preukaz vodiča a koncesiu alebo byť v pracovno-právnom vzťahu s firmou, ktorá ju má.

Bolt síce nemenoval, ale jednoznačne spomenula „európsku digitálnu platformu“, ktorou je práve estónsky startup. Regionálny riaditeľ Boltu Roman Sysel vtedy reagoval, že o porušovaní predpisov šoférmi „nemá žiadne informácie“.

Vo februári Sysel pre Živé.sk sľuboval, že šoférov bez licencií zablokujú. „Na platforme nebudú fungovať. Do budúcnosti nám to uľahčí prácu, pretože dnes veľa vecí kontrolujeme my,“ vravel v súvislosti so štátnym registrom vodičov.

Firma však na otázku, koľko vodičov preň aktuálne jazdí v Bratislave a ako sa počet zmenil oproti 31. marcu, neodpovedala. Nevysvetlila ani množstvo nevybavených dopytov o odvoz.

Žiadosti o preukazy vodičov a koncesie podľa nových pravidiel začal štát vydávať až od 1. apríla. Staré akurát platia aj naďalej. 

„Viac-menej 95 % cestujúcich má tento problém,“ povedal ešte v prvej polovici apríla pre Hospodárske noviny jeden z vodičov a dodal, že zámerne čakali na získanie potrebných papierov na základe nového zákona. Zároveň keď je zvýšený dopyt, digitálne platformy automaticky účtujú drahšie jazdné.

Spoločnosť pre noviny tvrdila, že problémy potrvajú ešte „niekoľko týždňov“ a situácia sa údajne zlepšuje každým dňom.

 

Celý ćlánok:

https://zive.aktuality.sk/clanok/139770/ludia-hlasia-malo-aut-u-uberu-aj-boltu-ten-sa-stazuje-na-pomaly-stat/

print Formát pre tlač

Komentáre


Neboli pridané žiadne komentáre.