Najnovšie inzeráty: 147

Kategorie: Taxi novinky

6 dopravných otázok s riešeniami: Predbiehanie cyklistov, prednosť taxíkov v BUS pruhu, záchranárska ulička...

6 dopravných otázok s riešeniami: Predbiehanie cyklistov, prednosť taxíkov v BUS pruhu, záchranárska ulička...Otázky od čitateľa. Môžem predbiehať cyklistu cez plnú čiaru, ako je to s prednosťou taxíkov vo vyhradenom BUS pruhu, platí znamenie pre trolejbusy aj pre ostatných v rovnakom pruhu? Ponúkame odpovede na tieto a ďalšie otázky.

Náš čitateľ Lukáš nám počas roka 2020 zaslal niekoľko otázok o dopravných situáciách, ku ktorých riešeniu sa nevedel dopátrať na internete. Jedná sa o tak zaujímavé situácie a otázky, že sme sa rozhodli vydať ich v kompletnej podobe aj s našimi odpoveďami v rámci našej poradne.

Tento článok aktualizujeme v rámci kampane Zaujalo nás v roku 2020.

Svetelná signalizácia pre BUS pruh

1) Ako by cez križovatku (ne)prešli za sebou stojací cyklista, TAXI a trolejbus na červenú? Ostane cyklista blokovať trolejbus, kým nenaskočí zelená, aj keď svieti jazda priamo pre MHD?

Riešenie: Cyklista nemá používať vyhradený pruh pre autobusy a trojlejbusy (ďalej iba BUS pruh), ak to nie je dovolené samostatnou značkou. Taxi môže BUS pruh používať, no podľa zákona nesmie obmedziť autobus alebo trojlejbus. Zároveň pre taxi platia svetelné signály rovnaké ako pre autobus a trolejbus, pretože to explicitne uvádza Zákon o cestnej premávke č. 8/2009, konkrétne § 12:
(5) Ak sa premávka vo vyhradenom jazdnom pruhu riadi osobitnými svetelnými signálmi, riadi sa nimi len vodič jazdiaci v tomto jazdnom pruhu.
(6) Vo vyhradenom jazdnom pruhu pre autobusy alebo trolejbusy smú jazdiť aj vozidlá taxislužby, ktoré sú riadne označené. Vozidlo taxislužby pritom nesmie obmedzovať plynulosť jazdy vozidiel, pre ktoré je tento vyhradený jazdný pruh určený.

Prednosť taxíkov v BUS pruhu

2) Vozidlá verejnej dopravy majú prednosť, keď vychádzajú z BUS-pruhu. Ale platí to aj pre iné vozidlá, napr. vozidlá TAXI služby? Mení niečo situácia, že sa BUS-pruh končí? Príklad je úsek hneď za križovatkou Popradská-Ul. Svornosti (smer Vrakuňa) v Bratislave, kde si zvyknú vodiči TAXI služby vyžadovať prednosť pred vozidlami jazdiacimi vľavo, kde BUS-pruh za križovatkou končí. Ale majú prednosť? Podobná situácia je za križovatkou Uzbecká-Vrakunská (smer do centra Bratislavy).

Riešenie: V tomto prípade platí § 12 Zákona o cestnej premávke odsek 3: Ak vodič autobusu alebo trolejbusu vychádza z vyhradeného jazdného pruhu do priľahlého jazdného pruhu, vodič jazdiaci v tomto pruhu je povinný mu dať prednosť v jazde. Vodič autobusu alebo trolejbusu je pritom povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy a nesmie ohroziť vodičov ostatných vozidiel.

Na podobných križovatkách táto prednosť býva ošetrený aj tým, že bus má možnosť ísť do križovatky skôr ako autá. Zákon sa ale nevyjadruje o vozidlách TAXI, naopak explicitne uvádza iba autobusy a trolejbusy, ktorým musíte dať prednosť. Máme teda za to, že taxikári na tejto križovatke musia dať prednosť vám vľavo. ALE sú situácie, kedy ale prednosť má veľmi jednoznačne (napr. Záhradnícka ulica/Odborárske námestie v Bratislave), keď je vodorovným značením ozrejmené, že váš ľavý pruh sa zaraďuje do vyhradeného pravého bus pruhu.

Môžem brániť autobusu za mnou v prejazde?

Celý článok:

https://www.autoviny.sk/reportaze/122574/6-dopravnych-otazok-s-rieseniami-predbiehanie-cyklistov-prednost-taxikov-v-bus-pruhu-zachranarska-ulicka-v-meste-a-dalsie

print Formát pre tlač

Komentáre


Neboli pridané žiadne komentáre.